пʼятниця, 25 грудня 2015 р.

Пишаймося, бо ми того варті


Котляренко Михайло Григорович
Народився в 1873 році в Смілі (тепер Черкаська область).
Після закінчення в 1895 році технічного училища працював на цукрових заводах України, а в 19231932 роках був провідним інженером Управління Головцукру в Москві.
Після радянсько-німецької війни реконструював Бердичівський рафінадовий завод.

Винайшов методику сушіння цукру струмом високої частоти.

Пишаймося, бо ми того варті



Анті́н (Антон, Антоній) Кобиля́нський  (народився 29 січня 1837, село Перерісль, нині Надвірнянського району Івано-Франківської області — помер 8 лютого 1910Львів) — український культурно-освітній діяч, літераторлікарвинахідник.

Винайшов «Фізіократичну камеру» для лікувального дихання, пристрій для вловлювання та корисної переробки диму.

Пишаймося, бо ми того варті




Головін Павло́ Васи́льович  ( народився 3 липня 1885, Іжевське, Спаський район Рязанської області — помер 22 січня 1964, Київ), український хімік-технолог, доктор технічних наук — 1935, без захисту дисертації, професор, 1939 — член-кореспондент АН УРСР, 1951 — заслужений діяч науки і техніки УРСР.
 Нагороджений орденами Леніна та «Знак Пошани».
Винайшов безперервнодіючі дифузійні апарати, рафінадний комбайн, способи сепарації меляси, застосування іонітів, зокрема в виробництві молока
Є автором більш як 210 наукових праць, що, зокрема, стосуються:
·         технології та методів контролю в харчовій промисловості,
·         питань дифузії і кристалізації в цукровому виробництві,
·         очищення цукрових соків.
Створений ним підручник «Технологія бурякоцукрового виробництва» витримав 5 видань, також вийшов угорською та польською мовами.
Серед його винаходів:
·         безперервнодіючі дифузійні апарати,
·         рафінадний комбайн,
·         способи сепарації меляси,
·         застосування іонітів, зокрема в виробництві молока.
Є засновником виробництва вітамінів в СРСР. По його дослідженнях вперше у СРСР отримано гліцерин методом бродіння.

понеділок, 14 грудня 2015 р.

Пишаймося, бо ми того варті

Уперше поштові індекси застосовано в Україні

Пошто́вий і́ндекс — набір символів, що додається до поштової адреси для полегшення сортування та пристави пошти. Уперше поштові індекси застосовано 1932 року в Україні, що тоді була у складі СРСР. 1962 року нову систему поштової індексації впроваджено в Західній Німеччині, пізніше її застосовано й в інших країнах світу.

1932 року в Харкові, що тоді був столицею УРСР, утворено спеціальний вказівник українських поштових індексів, де індекси починалися з чисел від 1 до 10. Далі поштові індекси набули формату «число-літера-число», 12У1, 14У8. Літера «У» всередині індексу означала «Україна», перше число — Київ, що для нього запровадили числа з 11 до 20, а наприкінці коду — менший поштовий район. Цю індексну систему скасовано з початком Другої світової війни.

Пишаймося, бо ми того варті


Корольо́в (Королів) Сергі́й Па́влович
 (нар. 30 грудня 1906 (12 січня 1907),  Житомир, Волинська губернія, Російська імперія —  14 січня 1966, Москва, РРФСР, СРСР) — український радянський вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор
Вважається основоположником практичної космонавтики.
Академік АН СРСР  1958).
 Конструктор перших штучних супутників Землі і космічних кораблів.
Сім років (19391945) зазнавав катувань у ГУЛАЗІ, де разом з іншими ув'язненими вченими, був силоміць залучений до розробок балістичних та геофізичних ракет. Після звільнення з концтабору очолив ракетну програму СРСР.

Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос та вихід людини в космос.
Давно шукали інформацію про українських  вчених, та частіше всього на запит «Що винайшли українці» отримували ... «Сало», в кращому випадку статті були обмежені канонічними Корольов-Сікорський-Полюй-індекс-Кошкін, тому взявши за правило девіз «Зроби сам», вирішили написати про українські винаходи і відкриття.

Сьогодні ми починаємо серію публікацій під гаслом "Пишаймося, бо ми того варті", присвячених українським вченим та їх відкриттям.